«

»

okt. 21

Millised kuuajalised läätsed on sinu jaoks õiged?

Õiged läätsed leiad läätseretsepti järgi.

 

Kuuajalisi läätsesid on saadaval palju erinevaid tüüpe. Mis sobib ideaalselt ühele, ei pruugi olla õige valik teisele. Enne mis tahes uute kontaktläätsede proovimist tuleks seega käia silmakontrollis ning lasta optometristil kirjutada läätseretsept. Retseptist juhindudes on läätsede valimine juba palju lihtsam.

 

Kuuajalised läätsed kaugele ja lähedale nägemiseks

 

Kaugele ja lähedale paremini nägemiseks on saadaval kõige suurem valik kuuajalisi läätsesid. Parim valik on sellised läätsed, mis säilitavad võimalikult pikalt niiskust ning lasevad hästi hapnikku läbi, et silmad püsiksid värsked iga päev.

Kuuajaliste läätsede puhul tuleb jälgida nende ettenähtud päevast kandmisaega, mis võib olenevalt läätsematerjalist varieeruda 8 tunnist kuni 16 tunnini. Seda aega ei soovitata silmade tervise huvides ületada. Samuti ei tohi kasutada kuuajalisi läätsesid kokku kauem kui 30 päeva, isegi kui need ikka veel mugavad tunduvad. Põhjus on selles, et kuu aja jooksul koguneb ka eeskujuliku hoolduse korral nii läätsedele kui ka konteinerisse nähtamatuid mikroobe, mis võivad põhjustada infektsioone.

 

Kuuajalised läätsed astigmatismi tasakaalustamiseks

Astigmatismi korral ei pruugi “tavalised” ehk sfäärilised kontaktläätsed sulle hästi sobida. Kui su prilli- ja läätseretseptile on märgitud silinder (CYL) ja telg (Axis), siis vajad järelikult toorilisi ehk astigmatismi tasakaalustamiseks mõeldud läätsesid. Kuna tooriliste läätsede tugevuste kombinatsioone on tuhandeid, toodetakse need sageli vastavalt personaalsele tellimusele ning seega peab neid pärast tellimist paar nädalat ootama.

Toorilised läätsed on välja töötatud spetsiaalselt astigmatismi puhuks ning kingivad kandjale kõik need eelised, mis teisedki kontaktläätsed – piiranguteta vaatevälja, liikumisvabaduse ja mugava tunde. 

Läätsed lugemisprillide alternatiiviks

 

Multifokaalsed läätsed on lahenduseks presbüoopia ehk vanusega kaasneva lähedale nägemise languse korrigeerimiseks. Presbüoopia avaldub paljudel inimestel juba 40ndates elusaastates, seega ei pea selleks sugugi vana olema. Multifokaalsed läätsed on mugav alternatiiv lugemisprillidele. Ühes kontaktläätses on mitu tugevust, et näeksid hästi nii kaugele kui ka lähedale. 

Kui su läätseretseptile on märgitud lisatugevus ehk lisand (ADD), siis vajad nii kaugele kui ka lähedale hästi nägemiseks multifokaalseid läätsesid. Multifokaalsed läätsed toodetakse enamasti vastavalt personaalsele tellimusele ning seega peab neid pärast tellimist paar nädalat ootama.

 

Värvilised kuuajalised läätsed

 

Värvilised läätsed aitavad rõhutada loomulikku silmavärvi või seda täielikult muuta, näiteks sinisest pruuniks või hallist roheliseks. Värvilised läätsed on saadaval nii nägemiskorrektsiooniga (miinuse või plussiga) kui ka ka kosmeetilise tootena ehk ilma korrektsioonita.

Kuuajaliste värviliste läätsede puhul on oluline meeles pidada, et need vajavad samasugust hooldust nagu mis tahes teised kuuajalised läätsed. Need tuleb alati pärast silmast eemaldamist läätsevedelikuga puhastada ja loputada. Iga kord, kui võtad läätsed konteinerist välja, siis puhasta läätsekonteineri sisu ja lase sellel korralikult kuivada. Läätsekonteiner tuleb välja vahetada vähemalt kord kuus ning iga kord enne uute läätsepaari kasutuselevõttu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>